Projekt edukacyjny- Nasi sąsiedzi Żydzi...

27.05.2017

6 maja 2017 r.
Projekt edukacyjny „Nasi sąsiedzi Żydzi…” – zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Uczniowie klas drugich biorący udział w projekcie edukacyjnym „Nasi sąsiedzi Żydzi…” pojechali do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz wziąć udział w warsztatach dotyczących współczesnej kultury żydowskiej. Oglądnięcie wystawy głównej poprzedził spacer po Muranowie, dzielnicy, gdzie utworzono Muzeum i która w czasie wojny była otoczona murami getta. Tam przewodnik pokazywał bloki mieszkalne zbudowane na gruzach spalonego getta, a także miejsca związane ze zbrojnym powstaniem w tym miejscu (Bunkier Anielewicza) oraz murale tworzone przez mieszkańców Warszawy i przypominające o dramatycznych wydarzeniach z czasów wojny.

Zwiedzając wystawę główną, uczniowie zobaczyli, jak wyglądało małe miasteczko zamieszkiwane przez Żydów (sztetl), poznali obyczaje związane z m.in. zawieraniem małżeństwa czy obchodzeniem najważniejszych żydowskich świąt.
Po obiedzie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach na temat tożsamości, dowiedzieli się, jak się ona kształtuje i z jakimi wartościami utożsamiają się ich rówieśnicy z Izraela.
Wyjazd był bardzo intensywny, ale jednocześnie niezwykle pouczający. Uczniowie mieli okazję zetknąć się z tą częścią polskiej kultury, która bezpowrotnie zniknęła po II wojnie światowej.

27 maja 2017 r.
Projekt edukacyjny „Nasi sąsiedzi Żydzi…” – wizyta na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie
Na ostatnim już spotkaniu uczestnicy projektu edukacyjnego mieli okazję zobaczyć miejsce szczególne w Krakowie związane z Zagładą Żydów w czasie II wojny światowej. Dr Roma Sendyka pracująca w Ośrodku Badań nad Kulturami Pamięci UJ oprowadziła uczniów po terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Miejsce to jest niezwykłe z wielu powodów: do dzisiaj można zobaczyć tam budynki pozostałe po zabudowie obozu (np. Szary Dom) czy willę komendanta obozu Amona Goetha. Cały teren, naznaczony śmiercią tysięcy osób, jest w niewielkim stopniu oznakowany, dlatego nie wszyscy spacerujący tam krakowianie mają świadomość, jak tragiczne wydarzenia się tam rozegrały.
Uczniowie mogli zobaczyć zachowane fragmenty żydowskiego cmentarza, na którym Niemcy zbudowali obóz; miejsce, gdzie mieścił się plac apelowy czy porośnięte dziś trzciną przeciwpożarowe zbiorniki na wodę. Na terenie obozu znajdują się również liczne pomniki upamiętniające ofiary KL Plaszow.
Od kilku lat trwają prace, aby przywrócić temu miejscu należyty szacunek. Jeszcze w tym roku zostaną rozmieszczone tablice szczegółowo informujące o wydarzeniach z czasów II wojny światowej.