Pielgrzymka do Warszawy

10.03.2017 - 11.03.2017

W piątek, 10 marca 2017 r., wyjechaliśmy na coroczną, dwudniową pielgrzymkę klas trzecich do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Wycieczka była także połączona ze zwiedzaniem stolicy. Pierwszym punktem naszego planu było spotkanie z przedstawicielami Centrum Weterana. Żołnierze przybliżyli nam zarówno ciekawą historię polskich misji zagranicznych od czasu zakończenia II Wojny Światowej, jak i opowiedzieli o własnych doświadczeniach związanych z służbą poza granicami kraju.

Następnie, wraz z uczniami innych szkół pijarskich, wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii w Sanktuarium na Siekierkach. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie budynku Sejmu. Zaczęło się ono od wysłuchania wykładu na temat bogatej historii parlamentaryzmu w Polsce. Dzięki temu, że obrady tego dnia zostały już zakończone, mogliśmy odbyć dłuższy spacer po Sejmie, oglądając  m.in. Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski czy oczywiście Salę Posiedzeń. Tego dnia odbyliśmy też spacer po centrum Warszawy, a wszyscy którzy odczuwali głód po całodziennym zwiedzaniu, mogli zjeść kolację na Starówce. Noc spędziliśmy w hostelu blisko centrum miasta.
Sobotę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Katyńskiego. Dzięki przewodnikowi, który z prawdziwym zapałem podchodził do swojej pracy, jak i niezwykłym zbiorom muzeum, mieliśmy okazję zgłębić temat zbrodni katyńskiej, która z pewnością była jedną z największych tragedii jakiej doświadczył nasz naród. Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Niestety, czasu na obejrzenie wszystkich wartych uwagi rzeczy nie było wystarczająco. Mimo tego, wszyscy świetnie się bawili wykonując eksperymenty i poszerzając swoją wiedzę dotyczącą różnych dziedzin nauki. Po opuszczeniu centrum, udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa. Nasz wyjazd był krótki, ale jestem przekonany, że wszyscy uczniowie przywieźli z niego wiele miłych i ciekawych wspomnień.

Szymon Gołębiowski

Zdjęcia: Karol Shon